Sziasztok !
A régóta ígért cikk a fehérjéről !
Elsősorban a tévhiteket szeretném ezzel a cikkel eloszlatni, nem pedig pontos biokémiai összetevőkig merülni a fehérjékben és típusaiban. Leegyszerűsítem, nem megyek komolyabb mélységekbe bele.
Az első gondolat ami eszembe jut, ha vendégeimnek fehérje fogyasztást ajánlok (nyilván itt táplálékkiegészítőről beszélek, annak is elsősorban a por formájú kiviteléről):
"Nem akarok nagy és izmos lenni !" vagy még jellemző "nem bízom a porokban" ....stb.
Amit fontos már az elején tisztázni: Alapvetően két csoportra osztjuk a fehérjéket,
lehet egy fehérje összetételétől függően:
- tömegnövelő fehérje, vagy
- izom megtartásra és építésére (értsd: táplálék az izmoknak a leépülés ellen) szolgáló fehérje,
Ami alapján el tudjuk dönteni, hogy egy fehérje melyik csoportba tartozik, nem más mint (az életünk megkeserítője) a szénhidrát tartalma !!! Azonban, érdemesebb a fehérje tartalmát egy adagban megnézni:
A tömegnövelők fehérje tartalma 9-30% közötti !
Az izom megtartására / építésére szolgáló fehérje tartalma 70-85% között mozog !
Pár példa az egyszerűség kedvéért:
1. páciensünk az itthoni forgalomban egyik legismertebb (tömegnövelő) fehérje a Scitec Jumbo:
Nézzük az összetételét: Egy adagban (220g) van Fehérje: 50g; Szénhidrát: 155g a többi most nem érdekes !
Ez egy nagyon szélsőséges tömegnövelő fehérje, mert ez egy ló adag !!! Főként azoknak alkották meg, akik képtelenek felszedni akár egy kilót is. Biztos ismertek ilyen embert.
A célja, hogy minél nagyobb tömeget pakoljon egy emberre, amit képtelen táplálkozással elérni. Hangsúlyoztam, hogy tömeget, nem pedig izmot ! A tömegből lehet izmot építeni... Keserves és hosszú munka során !
2. páciensünk (maradjunk a gyártónál) a másik nagyon ismert a Scitec Whey termékek (Whey protein...)
Összetétel: Egy adagban (30g) Fehérje: 22g Szénhidrát: 3,8g
Gondolom már ki is találtátok, hogy ez melyik "típusú" fehérje lesz ?! Azt hiszem látszik a különbség. Ez egy izomtömeg megőrző fehérje, hiszen a fehérje tartalmán kívül szinte semmi nincs benne. Az a kevéske 3,8g szénhidrát többnyire azért kerül bele, hogy a shake-nek íze legyen ! Ezeket az italokat főként azoknak fejlesztették ki, akik az edzésük során fejlődő (sérült) izmokat tápanyaggal szeretnék ellátni, tehát nem szeretnék, ha kárba veszne a befektetett munka/idő ! Célja az izom táplálása, de félre ne értsd ettől nem leszel nagy, csak az izom az egészséges fejlődéshez tápanyagot kap ! Ez az a típusú fehérje amit ajánlani szoktam, ami szinte kötelező az edzések miatt !
3. páciens amit én is használok, már évek óta és ajánlani is szoktam a Gaspari Nutrition - Myofusion (probiotic)
Összetétel: Egy adagban (39g) Fehérje: 24g Szénhidrát: 9g
Természetesen a nagyobb szénhidrát miatt még nem lesz tömegnövelő fehérje (messze van még attól), de egy pár grammal már több van benne. Első sorban azért, hogy akár edzés után, akár reggel, akár este iszod meg, némi energiát is biztosítson, amit előtte elhasználtál !
Fehérje típusok
Felosztásunk a fehérje forrása szerint !
Tejsavó - Kazein - Tojás - Tej - Kevert....
Tejsavó: Gyors felszívódású fehérje, azonnal tápanyaghoz juttatja az izmokat. Sajtgyártás mellékterméke !
Optimális bevitel: Reggel felkelés után; Edzés után közvetlenül (20percen belül)
Kazein: Lassan felszívódó fehérje, főként lefekvés előtt szokták alkalmazni, de napközben is jó, hogy legyen mindig fehérje utánpótlás a szervezetben. Mára már kihaló félben van a kevert (multi) fehérjék miatt. A tehéntej alvadásakor főként kazein keletkezik – gyakorlatilag így választódik el a kazein a tejsavótól.
Tojásfehérje: Első sorban a tejsavó fehérjét nehezen (vagy nem) emésztők miatt vált ismerté. Tej érzékenyek (laktóz érzékenyek) fehérjéje.
Tejfehérje: Ötvözi a tejsavót és a kazeint. Átlagosan 80% kazeint és 20% tejsavót tartalmaz.
Kevert (multi) fehérje: Ma már kezdi átvenni az uralmat, hiszen rájöttek, hogy egy fehérjében is lehet ötvözni az összes fehérje jó tulajdonságai és kizárni a rosszakat ! Így tehát egy fehérje készítményt lehet a nap bármely szakában alkalmazni ! Ilyen a Myofusion is, de a ma leismertebb és legjobb minőségű fehérjék többsége is ide tartozik.
Szója fehérje: Értelem szerűen szójából kivont fehérje, semmi extra, ilyet is lehet itthon kapni ! Vegák részére !
+ Marhahús fehérje: Egyenlőre még nem annyira ismert, de sok előnye van marhahúsból nagyon jó minőségű fehérjét kivonni, kreatint is tartalmaz, meglátjuk, hogy mennyire terjed el, egyenlőre egy gyártót ismerek akinek van ilyen terméke...
Összegzés
Igyál fehérjét ha edzel ! Mindegy, hogy 40 kilós nő, vagy 100 kilós férfi vagy, nem leszel nagyobb tőle, csak az izmaidnak biztosítod a tápanyagot, hogy egészségesen fejlődjenek és ne menjen kárba az edzéssel töltött idő !!!
Ha nem hiszel nekem, akkor itt állok én példaként ! Több éve szedek fehérjét rendszeresen, de mégsem lettem testépítő bajnok, és nincsenek hatalmas izmaim. De ha edzek, vagy megerőltetem a testemet, tudom, hogy az izmok roncsolódtak és építő kő kell nekik, hogy regenerálódni tudjanak !
Ha van rá anyagi kereted (megteheted), hogy vegyél fehérjét, akkor először a célokat kell kijelölnöd és hozzá választani fehérjét. Ha csak nem egy vézna kölyök vagy, akkor többnyire alacsony szénhidrát és magas fehérje tartalmú készítményekre van szükséged ! Tehát figyeld a címkét és ha kb. 15-20g fölött van a szénhidrát egy adagban (figyelem, nem 100g-ban, hanem a termék ajánlott adagjában, ami lehet 220g vagy 30g is !!!), akkor azt nem neked találták ki ! Fehérjéből pedig az emberi szervezet egyszerre 50g-nál többet nem tud megemészteni !
Oly sok minden egyéb tartozik még ide, így ha fehérje vásárlásra adod a fejed, bátran írj nekem, szívesen segítek eligazodni a gyártók forgatagában !
Jó edzést és fejlődést mindenkinek !
Ádám